هفت چاکرا به عنوان نقاط اصلی انرژی در بدن شما در نظر گرفته می شوند که از ستون فقرات عبور می کنند. در اینجا آنچه باید در مورد این سیستم انرژی باستانی و پیچیده بدانید آمده است.

چاکراها احتمالاً شنیده اید که در کلاس یوگا به آنها اشاره می شود. تقریباً قطعاً شخصیت «عصر جدید» را در تلویزیون یا در یک فیلم شنیده‌اید که در مورد مسدود شدن چاکراهای شخصی صحبت می‌کند.
حتی ممکن است کسی به شما توصیه کند که باید روی یک چاکرای خاص کار کنید. اما این بدان معنا نیست که شما می دانید آنها چیست. مطمئن باشید: شما تنها نیستید.

تاریخچه چاکراها

چاکراها اخیراً با رشد محبوبیت یوگا و به طور کلی فلسفه های عصر جدید شناخته شده اند. آنها یک سیستم انرژی پیچیده و باستانی هستند که از هند سرچشمه گرفته اند. آنها برای اولین بار در وداها، متون مقدس باستانی دانش معنوی که مربوط به 1500 تا 1000 قبل از میلاد است، ذکر شدند. چیزهای زیادی می توان در مورد آنها مطالعه کرد. هر آنچه درباره چاکراها باید بدانید را ما برای شما در زیر توضیح داده ایم.

چاکرا 101

چاکرا (چاکرا در سانسکریت) به معنای “چرخ” است و به نقاط انرژی در بدن شما اشاره دارد. تصور می‌شود که آنها دیسک‌های انرژی در حال چرخش هستند که باید «باز» و در یک راستا باقی بمانند، زیرا با دسته‌هایی از اعصاب، اندام‌های اصلی و نواحی از بدن پر انرژی ما مطابقت دارند که بر سلامت عاطفی و فیزیکی ما تأثیر می‌گذارند.
برخی می گویند 114 چاکرا مختلف وجود دارد، اما هفت چاکرای اصلی وجود دارد که در امتداد ستون فقرات شما قرار دارند. اینها چاکراهایی هستند که بیشتر ما وقتی در مورد آنها صحبت می کنیم به آنها اشاره می کنیم.
هر یک از این هفت چاکرا اصلی دارای شماره، نام، رنگ، ناحیه خاصی از ستون فقرات از استخوان خاجی تا تاج سر و تمرکز بر سلامت هستند.

چاکرای ریشه
مکان : پایه ستون فقرات، در ناحیه دنبالچه

رنگ : قرمز

معنی : هویت فیزیکی، ثبات، زمینه سازی

یک چاکرای ریشه مسدود شده می تواند به صورت مسائل فیزیکی مانند آرتریت، یبوست، و مشکلات مثانه یا روده بزرگ، یا از نظر احساسی از طریق احساس ناامنی در مورد مسائل مالی یا نیازهای اولیه و رفاه ظاهر شود. هنگامی که در یک راستا و باز باشد، چه از نظر فیزیکی و چه از نظر احساسی احساس امنیت می کنیم.

چاکرای خاجی
مکان : درست زیر ناف، درست بالای استخوان شرمگاهی

رنگ : نارنجی

معنی : تمایلات جنسی، لذت، خلاقیت

مشکلات مربوط به این چاکرا را می توان از طریق مشکلات ارگان های مرتبط مانند عفونت های دستگاه ادراری، کمردرد و ناتوانی جنسی مشاهده کرد. از نظر عاطفی، این چاکرا با احساس خود ارزشمندی ما، و حتی به طور خاص تر، ارزش دادن به خود در هنگام لذت، تمایلات جنسی و خلاقیت مرتبط است. .

چاکرای شبکه خورشیدی
مکان : بالای شکم، در ناحیه معده

رنگ : زرد

معنی : عزت نفس، اعتماد به نفس

انسداد در چاکرای سوم اغلب از طریق مشکلات گوارشی مانند زخم معده، سوزش سر دل، اختلالات خوردن و سوء هاضمه تجربه می شود.
این چاکرای قدرت شخصی ماست. این بدان معناست که با عزت نفس و اعتماد به نفس ما مرتبط است.

.
چاکرای قلب
مکان : مرکز قفسه سینه، درست بالای قلب (منطقه ای که در برخی کلاس های یوگا مرکز قلب نامیده می شود)

رنگ : سبز

معنی : عشق، شفقت

بلوک های موجود در چاکرای قلب ما می توانند از طریق مشکلات قلبی، آسم و مشکلات وزن در سلامت جسمانی ما ظاهر شوند. اما بلوک‌ها اغلب از طریق اقدامات افراد به وضوح دیده می‌شوند.
افراد مبتلا به بلوک چاکرای قلب اغلب دیگران را در اولویت قرار می دهند حتی اگر به ضرر خودشان باشد. این وسط هفت چاکرا است، بنابراین شکاف بین چاکرای بالایی و پایینی ما را پر می کند، و همچنین نشان دهنده توانایی ما برای دوست داشتن و ارتباط با دیگران است. وقتی از همسویی خارج شویم، باعث می شود احساس تنهایی، ناامنی و انزوا کنیم.

.
چاکرای گلو
مکان : گلو

رنگ : آبی

معنی : ارتباطات

همانطور که انتظار می رود، این چاکرا با توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی مرتبط است. مشکلات صدا و گلو و همچنین هر گونه مشکلی در اطراف آن ناحیه، مانند دندان ها، لثه ها و دهان، می تواند نشان دهنده انسداد باشد.
بلوک‌ها یا ناهماهنگی‌ها را می‌توان از طریق صحبت‌های مسلط، شایعات، صحبت بدون فکر کردن و مشکل در بیان افکار خود مشاهده کرد. هنگامی که همسو هستید، با دلسوزی صحبت می‌کنید و گوش می‌دهید و وقتی صحبت می‌کنید احساس اعتماد به نفس می‌کنید، زیرا می‌دانید که با کلمات خود صادق هستید.

.
چاکرای چشم سوم
مکان : بین چشم ها، روی پیشانی، به همین دلیل به آن چاکرای ابرو نیز می گویند

رنگ : نیلی

معنی : شهود، تخیل

از آنجایی که این چاکرا از نظر فیزیکی روی سر قرار دارد، انسداد می تواند به صورت سردرد، مشکلات بینایی یا تمرکز، و مشکلات شنوایی ظاهر شود. افرادی که در گوش دادن به واقعیت مشکل دارند (که به نظر می رسد “همه چیز را می دانند”) یا افرادی که با شهود خود در ارتباط نیستند نیز ممکن است دچار مشکل شوند. وقتی باز و در یک راستا هستند، تصور می‌شود که مردم از شهود خود پیروی می‌کنند و می‌توانند تصویر بزرگ را ببینند.

.
چاکرای تاج
مکان : بالاترین نقطه سر

رنگ : بنفش یا سفید

معنی : آگاهی، هوش

چاکرای تاج با هر چاکرای دیگر (و در نتیجه هر اندام در این سیستم) مرتبط است و بنابراین نه تنها بر همه آن اندام‌ها، بلکه بر مغز و سیستم عصبی ما نیز تأثیر می‌گذارد. این چاکرای روشنگری در نظر گرفته می شود و نشان دهنده ارتباط ما با هدف و معنویت زندگی ما است. کسانی که چاکرای تاج مسدود شده دارند ممکن است کوته فکر، شکاک یا سرسخت به نظر برسند. هنگامی که این چاکرا باز است، تصور می شود که به باز نگه داشتن سایر چاکراها کمک می کند و باعث شادی و روشنایی فرد می شود.

.